ابزار وبمستر

بسم الله الرحمن الرحیم... به پایگاه شخصی بنده خوش آمدید....امیدوارم بتونیم با گفتمان و تفکر و مطالعه کشورمون رو اصلاح کنیم.....

شرح حال من

علی صادقی

در گرمای یک تابستان شیرین که بچـه ها در شادی تعطیلات مدرســه بودند، در تهران بدنیا آمـدم.بهترین دوران زندگی ام را در کوچه پس کوچه های خاطره‌انگیز تهران سپری کردم. دوران شیرین دبستان و راهنمایی را در بهترین شرایط با بهترین تجربیات گذراندم. شاید علاقه‌مندی ها و احساسات خاص من وسبک زندگی ام بخاطر شکوفایی استعدادهایی بود که در این دوران داشتم. اکنون دانشجوی کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه علوم اسلامی رضوی و طلبه خراسان هستم. علاقه مند به مسائل سیاسی و اعتقادی و امیدوار به اصلاح و رشد جمهوری اسلامی ایران و تمدن اسلامی. من یک انقلابی اصلاح طلبم. اصلاحی حسینی نه آمریکایی؛ مرگ بر منافقین و سازش‌کاران.
من ع.ص هستم.

عناوين برگزيده 1

بايگاني

پيوندها

لينک هاي مفيد

۰

نقدی بر مستند هاشمی زنده است

 سیاسی تحلیل نقد فیلم و مستند

نقدی بر مستند هاشمی زنده است

بهترین فرصت برای اینکه نشان دهیم که نقد باید سازنده باشد و نه غرض ورزانه، همین جاست. در حالیکه تقریباً دو سال از مرگ یکی از ارکان نظام ایران میگذرد، شجاعت هنری میطلبد تا چنین اثری را خلق کرد. از این جهت قابل تحسین و تشویق است. اما شرق و غرب زندگی هاشمی به این کوتاهی نیست که بتوان در صد دقیقه را آن را گفت و جمع بندی کرد. هاشمی رفسنجانی را اگر بخواهیم منصفانه و دقیق و با رویکردی انتقادی به جریان فکری وی بررسی کنیم، ده‌ها قسمت مستند حائز شرایط میطلبد. از آنجاییکه این امر ممکن نیست، بهتر است هاشمی را بصورت مقطعی و موضوعی بررسی کرد و برای هر کدام از این مقاطع یک مستند ساخت؛ آن هم نه بنام شخص هاشمی، بلکه بنام همان موقعیت؛ مک فارلین، قطع نامه598، مجلس خبرگان، فتنه88 و موضوعات کثیر دیگر.

اما نقدی بر ساخت مستند هاشمی زنده است؛ مستند به اعتبار صداقت و عدم غرض ورزی در جوامع هنری و علمی مورد احترام قرار میگیرد و اگر انتخاب سکانس‌ها و تصاویر آرشیوی و یا حتی انتخاب موسیقی، مخاطب را به شک بیاندازد، دیگر نمیتوان اثربخشی آن مستند را پذیرفت. اولین نقدی که در ربعی از فیلم در اثنای فیلم به آن پی بردم همین بود.

ما زمانی به سوی مستند آرشیوی روی می‌آوریم که چندین دهه از حوادث و رویدادهای موضوع گذشته و تنها آرشیو است که میتواند بعنوان کارکترها و سوژه های ما، شاهد تاریخی ما باشند. اما هنگامیکه سوژه شما تنها دو سال است که در قید حیات نیست و صدها انسان و شخصیت موافق و مخالف دارد، چرا نباید در این مستند حضور یابند و گفتگو کنند؟ علت آن ممکن است تعجیل در امر  نگارش فیلنامه نویسی مستند و تحقیقات ناکافی بوده باشد که من معتقدم، یا ناشی از یک دیکتاتوری محض یا ترس مخفی که مخالفان معتقدند!

ما نمیتوانیم به همین سادگی یک شخصیت پیچیده و عمیق را تحلیل و ارائه کنیم. خطر پروپاگاندا ما را موظف میکند که در خصوص این مستند هشدار دهیم. هاشمی رفسنجانی را نمیتوان کلی تحلیل کرد؛ چرا که اولاً نه بخاطر ترس از جمعیت کثیر طرفدارانش، بلکه بخاطر کارنامه شلوغ و طولانی او، نمیتوان همه چیز را در یک یا دو مورد خلاصه کرده و تحلیل ارائه داد. هاشمی رفسنجانی اگر صاحب نظریه سرمایه داری و لیبرالیسم ایران است و ریل گذاری های اشتباه اقتصادی او هنوز ادامه دارد، اما نقاط روشنی در زندگی خود دارد که میتوان تلنگر و عبرتی برای هم‌قطاران فعلی او باشد.

 دوماً بدعت بدی در فضای رسانه ایجاد خواهد شد و نگاه های افراطی موجود طرفین، شخصیت های نظام را آن گونه که خود بخواهند، نشان خواهند داد و اینجا تنها تاریخ ذبح خواهد شد.

در یک جمله اگر بخواهیم توصیفی داشته باشیم باید بگوییم: از جهت فتح باب خوب بود اما مستندی جریان ساز و جریان سوز نبود و نه تنها نتوانست حقایق را آنگونه که واقع است بیان کند، بلکه نتوانست ذره‌ای بر قشر نخبگانی تاثیر جدید داشته باشد. این مغالطه هم که سازندگان میگویند که: اگر ضعیف بود، چرا محبین هاشمی اینقدر سوختند؟! تنها یک مغالطه غلط است. هر چه بسازیم و علیه آنها باشد، طبیعتاً ناراحت کننده است.

نظرات (۰)
هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی