ابزار وبمستر

بسم الله الرحمن الرحیم... به پایگاه شخصی بنده خوش آمدید....امیدوارم بتونیم با گفتمان و تفکر و مطالعه کشورمون رو اصلاح کنیم.....

شرح حال من

علی صادقی

در گرمای یک تابستان شیرین که بچـه ها در شادی تعطیلات مدرســه بودند، در تهران بدنیا آمـدم.بهترین دوران زندگی ام را در کوچه پس کوچه های خاطره‌انگیز تهران سپری کردم. دوران شیرین دبستان و راهنمایی را در بهترین شرایط با بهترین تجربیات گذراندم. شاید علاقه‌مندی ها و احساسات خاص من وسبک زندگی ام بخاطر شکوفایی استعدادهایی بود که در این دوران داشتم. اکنون دانشجوی کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه علوم اسلامی رضوی و طلبه خراسان هستم. علاقه مند به مسائل سیاسی و اعتقادی و امیدوار به اصلاح و رشد جمهوری اسلامی ایران و تمدن اسلامی. من یک انقلابی اصلاح طلبم. اصلاحی حسینی نه آمریکایی؛ مرگ بر منافقین و سازش‌کاران.
من ع.ص هستم.

عناوين برگزيده 1

بايگاني

پيوندها

لينک هاي مفيد

۰

سهراب سر به هوا

 سیاسی اعتقادی اجتماعی تحلیل

سهراب سر به هوا

اولین باری که نام آقامیری را شنیدم، سال دوم دبیرستان بودم و در جلسات مطالعاتی شهید مطهری ناگهان یکی از دوستانم صوتی از او پخش کرد؛ آن روزها هم به همین قدرت توان رسانه‌ای داشت و ما از او پادکست میشنیدیم. در آن جلسه مضمون سخنان او اینگونه بود که پس از شنیدن آن به این نتیجه میرسیدیم که کسانیکه دم از ولایت رهبری میزنند، گویی سر سفره معاویه نشسته اند (:یا سر سفره معاویه نشستی یا سرسفره امام زمان!) نمیتوان به همین راحتی با یک صوت حکم صادر میکردیم که او ضد انقلاب است اما کردیم.

                سید حسن آقامیری را باید به عنوان یک روحانی به اصطلاح روشنفکر بدانیم که از نگاه های سنتی بهره‌ای نبرده و برداشت های جدید از دین ارائه میکند که این موضوع هیچ اشکالی ندارد؛ اما اشکال آنجاست که این سید عزیز  بر خلاف دیگر هم طیف‌هایش نظیر حجت الاسلام زائری،هیچ گاه حاضر نمیشود در مناظره و یا میزگرد و یا جلسه هم اندیشی حضور یابد و از نظریات شاذ خود دفاع کند. این اشکال کار است. اسلام مخالف بیان نظریات جدیدی است که پشتوانه منطقی و عقلی حداقلی ندارد و صاحب نظریات نیز نخواهد و یا نتواند از آن دفاع کند و آن را به  مناظره علمی گذارد. اما اگر واقعاً به سخنان خود ایمان و اعتقاد داشته باشیم و خواستگاه آنان را عقل خویش بدانیم نه احساسات و توجیهات خویش، براحتی مناظره میکنیم و برای اثبات نظریات جدید خود استدلال می‌آوریم.

                از طرفی، کسی میتواند در حوزه تفسیر قرآن کریم و مباحث اعتقادی آن اظهار نظر جدید و شاذی کند که مراتب علمی پیچیده‌ای را گذرانده باشد و علاوه بر تسلط اجتهادی در علوم مربوطه، بتواند استدلال معقول حداقلی بیاورد. حال سئوال اینجاست که این سید بزرگوار چگونه خود را شایسته تفسیر کردن های جدید قرآنی میداند؟

                من نزدیک به شش ماه است که ایشان را دنبال میکنم و تک تک کلیپ‌های ایشان را دیده ام. معتقدم آقامیری را باید درست نقد کرد. سخنان وی در باب جامعه دینی و اخلاق اجتماعی بسیار متین و درست است. ارتباط برقرارکردن‌های مصادیق جامعه با مصادیق قرآنی نیز درست است. اما در کنار این مسائل، التغاط هایی نیز دارد که باطل است و بنظر میرسد خواستگاه معقولی ندارد. در مسائل سیاسی، عموماً نگاه های خویش را عرضه میکند و از صداقت منبر خویش میزداید. قیاس های او در زمینه حکومت اسلامی و شیوه های سیاسی اشتباه و باطل است. شاید بتوانم بگویم که او نیز طرفدار این است که: اسلام را با سیاسی بازی‌ها بدنام نکنیم. این بسیار عالی است اما آقامیری برداشت و تطبیق سیاسی بازی را نتوانسته به خوبی برای خود و مخاطبانش جا بیاندازد.

                هر چه باشد، حکم خلع لباس از جهتی خوب است که مانع ارائه نظریات شاذ بدون کرسی دفاع و استدلال شود؛ ما کم روحانی نظیر امام موسی صدر، سید جمال اسدآبادی، مرحوم مدرس، آیت الله شاه آبادی و... نداریم که نظریات شاذ داشتند و با عقیده کامل در مناظرات و مباحثات حضور یافتند و حداقل استدلال قابل قبول عقلی از نظریه خود ارائه داده‌اند و هیچ کس نیز مانع آنان نشد.

اما حکم خلع لباس بنابر مصلحت نبود. شاید باید در این حکم تجدید نظر شود از آن جهت بنای حکومت اسلامی تا به امروز مماشات با مخالفین و صاحبان نظریات جدید بوده است و از طرفی خلع لباس نوشدارویی نیست که بتوان این سهراب سربه‌هوا را درمان کند.

مدعی خواست که با تیشه کند ریشه ما

غافل از آن که خدا هست در اندیشه ما

نظرات (۰)
هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی